Lapszemle - Ingatlanpiaci hírek röviden
- Schmidt Edina
- 2022. ápr. 22.
- 3 perc olvasás
Frissítve: 2022. ápr. 24.
Április 18-22. (összefoglaló szakportálok írásaiból)
Dráma a lakáshiteleknél. Belenyúl a kormány a babaváró hitelekbe. Megint drágítanak a bankok. Visszaesett az új lakások építésének száma.

Dráma a lakáshiteleknél: magyarok tömegei maradnak hoppon ezekben a hónapokban, írta a portfolio.hu. A növekvő ingatlanárak miatt az első lakásvásárlók, illetve a nagyobb lakásba költözők több hitelt kénytelenek felvenni, viszont a növekvő hitelkamatok miatt a törlesztőrészletek is magasabbak. A januári KSH adatok szerint a havi nettó átlagkereset 311.000, míg a medián kereset nettó 250.000 forint. Ennek megfelelően a legmagasabb vállalható törlesztőrészlet átlagkeresettel számolva 155.000, medián keresettel pedig 125.000 forint. Jövedelem szempontjából ugyan javult a helyzet az egy évvel korábbihoz képest, viszont közben a lakáshitelek kamatai is emelkedésnek indultak. Ez azt jelenti, hogy az igényelhető hitelösszeg lényegesen kevesebb a megváltozott kamatkörnyezet miatt. A felvehető hitelösszegben 20-30%-os az éves visszaesés, ami visszavetheti a lakásvásárlói keresletet és a hitelkihelyezéseket.
A teljes cikk itt olvasható.

Belenyúl a kormány a lakáshitelekbe, mert túl drága lett. Természetesen azoknak nincs félnivalója, akikhez a szerződés aláírásától számított 5 éven belül megérkezik a baba, nekik változatlanul 0%-os kamattal kell majd továbbfizetniük babaváró hitelüket. Azoknak viszont, akiknél nem érkezik meg a baba 5 éven belül egyre jobban fáj a kamatkörnyezet emelkedése, ugyanis a kamattámogatás, amit az állam vállal egyre magasabb és ezt mind vissza kell fizetni. A kormány friss intézkedése e terhen enyhít valamelyest az április 29-e után igényelt hitelek esetében.
A kamattámogatás mértéke egy évvel ezelőtt még 4% volt, ez idén májustól már 8,6% lenne, viszont ezt csökkentik 7,6%-ra. Vagyis ennyi az a kamattámogatás, amit az állam a bankoknak fizet meg a babaváró hitelek után. A visszafizetendő kamattámogatás mértékét az határozza meg, melyik hónapban kötötték meg a szerződést, és akkor mekkora volt az érvényes referenciahozam mértéke.
A korábbi hitelfelvevők számára még mindössze 1,5-2 milliós a visszafizetendő kamattámogatás összege, míg az új hitelfelvevők esetében ez az összeg közel 3,8 millió forint lenne, ezt csökkentette a kormány lépése több mint 400 ezer forinttal.
Ez nem minden: az 5 éves időszak lejárta után a futamidő végéig fizetendő „büntető” kamat összege is csökken 1 százalékponttal. A szabályok szerint ugyanis ha nem érkezik 5 éven belül gyermek, akkor kvázi személyi kölcsönné alakul át a hiteltartozás, amire szintén a referenciahozamok vonatkoznak. Mivel azonban a kamattámogatás 5 éves periódust követ, valójában nem a mostani, hanem az 5 év múlva aktuális hozamkörnyezet fogja eldönteni, hogy mekkora lesz a gyermektelen hitelfelvevők számára a „személyi kölcsön” kamata és megnövekedett törlesztőrészlete, amit egyébként ők a hitel végtörlesztésével elkerülhetnek (aki nem biztos a gyermekvállalás sikerében, annak ezért érdemes továbbra is befektetnie az összeget). Annyi biztos, hogy a kamat 1 százalékponttal kisebb lesz majd, mint amekkora az eddigi szabályok alapján lett volna.
Mind az állam, mind a gyermektelenek számára kedvező a változás, de messze nem annyira, hogy az elmúlt év kamatkörnyezetben bekövetkezett negatív hatását kompenzálni tudja.
A protfolio.hu teljes cikke itt olvasható.

Megint drágítanak a bankok.
A jegybank hónapok óta tartó kamatemelései a piaci kölcsönök kamataira is hatnak. A pénzintézetek áprilisban már két nagyobb körben drágították a kölcsönöket, de a húsvéti hétvége után több nagy bank ismét így tett.
A forbes.hu teljes cikke itt olvasható.

Visszaesett az új lakások építésének száma
A KSH teljes 2021-es adatai megmutatták, hogy tavaly közel 30%-os visszaesés volt az egész országban elkészült új lakóingatlanok számában: vagyis, még 20 ezer új otthon sem épült fel tavaly Magyarországon. A 2021-es visszaesés abból a szempontból nem meglepő, hogy 2020-ra volt jellemző az átmeneti 5%-ról 27%-ra visszaemelt áfa (amit utána ismét 5%-ra csökkentettek), illetve a koronavírus is biztosan hozzájárult ahhoz, hogy kevesebb építés indult el 2020 körül, ami a 2021-es átadások számában végül lecsapódott.
A 19.898 új otthonból Budapest több mint 7 ezret, vagyis 35%-ot képviselt. Összehasonlítva a 2020-as számokkal, ez 11%-os növekedést jelent. Érdemes azonban hozzátenni, hogy mivel egy társasházépítés körülbelül két év alatt fejeződik be, a 2020-ban megváltozott áfakörnyezet valószínűleg még a későbbi adatokban fogja éreztetni a hatását, így 2022 első negyedéveiben már nem várható növekedés az új átadások számában. Utóbbit támasztja alá a Budapesti Lakáspiaci Riport adatbázisa is, mintegy 4600 új lakás tervezett átadásával lehet számolni 2022 első 9 hónapja alatt, ami az esetleges csúszások miatt még kisebb szám is lehet. 2021 első 9 hónapjában Budapesten az értékesítésre szánt új lakások száma is alulról súrolta a 4600-at.
A teljes portfolio.hu cikk itt olvasható.

Comments