Lapszemle - Ingatlanpiaci hírek röviden
- Schmidt Edina
- 2022. jún. 5.
- 4 perc olvasás
Május 30 - Június 5.
Kevesebben keresnek eladó lakást. Roham a lakáshitelekért, de már gyülekeznek a viharfelhők. Állandósult a drágulás az albérletpiacon. Hogyan hat az új különadó a hitelkamatokra?

Sokkal kevesebben keresnek eladó lakást, mint tavaly ilyenkor
Az infláció, az emelkedő kamatok és a háború miatti bizonytalanság megtette a hatását, jóval alacsonyabb a kereslet az ingatlanpiacon, mint egy évvel ezelőtt. A kínálat hosszabb idő után egy kicsit nőtt.
A május volt az idei első hónap, amikor több ingatlanhirdetést adtak fel, mint 2021 azonos időszakában – közölte az ingatlan.com. Ez is csak 1 százalékos növekedés, írta meg a HVG.hu.
A falvakban 13, a kisebb városokban 9 százalékkal nőtt a feladott hirdetések száma, a megyei jogú városokban stagnált a szám, Budapesten viszont 7 százalékkal visszaesett.
A bizonytalanság továbbra is visszafogja a lakáspiacot, különösen a keresleti oldalon. Az eladó lakóingatlanok iránti kereslet éves összevetésben 9 százalékkal csökkent.
Az ingatlan.com szakértői szerint a kínálat további bővülésére mindenképp szükség lesz ahhoz, hogy a kereslet is fel tudjon zárkózni a következő időszakban.
A teljes cikk itt olvasható.

Soha nem látott roham indult a lakáshitelekért, de már gyűlnek a viharfelhők
Új történelmi csúcsra, 145 milliárd forintra ugrott a lakáshitelek havi felvétele áprilisban az MNB friss adatai szerint. Az időközben kimerült Zöld Otthon Program elhúzódó hatásaként az új lakások aránya 47%-ra, a támogatott lakáshiteleké 52%-ra, a végig fix kamatozásúaké pedig 57%-ra ugrott az új kihelyezésekben, amire még nem nagyon volt példa. Az intő jelek azonban szaporodnak: a lakosságihoz hasonlóan a vállalati hitelezésben is megjelentek a lassulás bizonyítékai, és különösen a kkv-k esetében kérdéses a kedvezményes hitelprogramok jövője. A bankszektor a második félévben már a hiteldinamika visszaesésére számít, írta meg a Portfolio.hu.
Közzétette szerdán az MNB a magyar bankszektor áprilisi hitel- és betéti statisztikát. A lakossági hitelfelvételekre látszólag nem sok panaszuk lehet a bankoknak: 35%-kal több lakáshitelt és 17%-kal több személyi kölcsönt helyeztek ki áprilisban, mint egy évvel korábban. Az év első négy hónapjához képest azonban ezek az áprilisi számok már lassulást mutatnak, ráadásul a babaváró hitelek és az egyéb fogyasztási hitelek esetében már hosszú hónapok óta tapasztalható az új kihelyezések csökkenése.
Ettől persze még a történelmi csúcs közelében tartózkodik a lakossági hitelkihelyezés, a lakáshitelezés pedig konkrétan meg is döntötte a korábbi rekordjait: 145 milliárd forintos új szerződési összegre korábban nem volt példa. Csakhogy a lakáshitelezést az elmúlt hónapokban mesterségesen tartotta ilyen magas szinten a Zöld Otthon Program és a következő hónapokban még mindig lesz neki összesen 113 milliárd forintos felhajtóereje. Csakhogy március vége óta szinte már nem fogadtak be hitelkérelmet a bankok, és a folytatásra sincs egyelőre nagy remény.
Áprilisban még 5,6%-os átlagkamattal voltak elérhetők a piaci lakáshitelek, ami „mindössze” 1,8 százalékpontos emlkedést jelent az egy évvel korábbihoz képest. Időközben azonban a banki ajánlatokban szereplő átlagkamatok 7% fölé emelkedtek, az MNB pedig folytatja a monetáris szigorítást, így borítékolható a statisztika további romlása.
Összességében a teljes magyar lakáshitel-piacon is az új kihelyezések visszaesésére számítanak a bankok, ehhez a lakáskínálat túlértékeltsége is hozzájárulhat a kamatkörnyezet emelkedése mellett.
A teljes cikk itt található.

Az élet mindig drága, az albérletpiacon most különösen
Soha nem voltak még olyan drágák a budapesti albérletek, mint áprilisban. Gyakorlatilag állandósult a drágulás, egy hónapot kivéve 2020 óta minden hónapban egy picit feljebb kúszik az átlagos bérleti díj.
Gyakorlatilag állandósult a drágulás az országos albérletpiacon, erre utalnak a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adatai és a kínálat májusi alakulása is – közölte a Forbes.hu.
Budapesten 2 százalékos volt az emelkedés áprilisban az előző hónaphoz képest.
Hol a legdrágább?
Tartja magát az V. kerület mint a legdrágább fővárosi kerület, itt 250 ezer forint körül alakult az átlagos bérleti díj. A másik véglet a XXI. kerület 122 ezer forinttal. Budapesten a kínálati piacon májusban 175 ezer forint volt az átlagos bérleti díj, szemben az egy évvel korábbi 130 ezer forinttal.
Miért?
A bérleti díjak emelkedésében továbbra is szerepet játszik az albérletpiac kiegyensúlyozatlansága, azaz a kínálat nem tart lépést a kereslettel. A bizonytalan gazdasági környezet, a megugró infláció és a felfelé kapaszkodó lakáshitelkamatok, valamint az Ukrajnában zajló háború szintén felfelé hajtják az árakat.
A teljes cikk itt olvasható.

Commentaires